علت های تهوع صبحگاهی | چرا صبح ها حالت تهوع داریم ؟

حالت تهوع صبح | استفراغ صبحگاهی

علت های مختلفی می‌توانند باعث احساس تهوع شوند که ممکن است با اسهال، ضعف، تب درد شکم نیز همراه باشد. مردان و زنان هر دو دچار حالت تهوع می شوند. از شایعترین علت تهوع به خصوص هنگام صبح می توان به این موارد اشاره کرد:

بارداری در ماه های اول بارداری به خصوص در ۶ هفته اول حالت تهوع صبحگاهی شدت بیاورد و اغلب در هفته ۱۶ تا ۲۰ از بین میرود .

خستگی بی خوابی اختلال چرخ خراب و بیداری نیز می تواند باعث بروز حالت تهوع شود . گرسنگی و افت قند خون نیز از علل شایع تهوع صبحگاهی می‌باشند اگر ۱۲ ساعت یا بیشتر از زمان شام شما گذشته باشد ممکن است با حالت تهوع در صبح بیدار شوید همچنین ممکن است باعث بروز سرگیجه خستگی نیز بشود. برگشت اسید معده به مری ممکن است باعث تشدید علائم در صبح شود به خصوص اگر مدت طولانی دراز کشیده باشید و خوابیده باشید.

احتقان بینی و سینوس ها هم از علل بروز این علامت می باشد . اضطراب و احساس استرس هیجان می تواند باعث بروز علائم در دستگاه گوارش می شود مثلاً زمانی که نگران برگزاری یک جلسه مهم هستید می توانند منجر به تهوع صبحگاهی شود .

از موارد دیگر می‌توان به مصرف نوشیدنی های حاوی الکل اشاره کرد که منجر به تهوع بعد از بیدار شدن می شود علت این اختلال در این زمان افت قند خون و کم آبی بدن می باشد.

رژیم های غذایی سخت سنگ کیسه صفرا مصرف داروهای مخدر برای تسکین درد شیمی درمانی آسیب مغزی مسمومیت غذایی اسهال و استفراغ و کتواسیدوز دیابتی یبوست بیماری حرکت عفونت گوش میانی همگی از علل بروز احساس تهوع در صبح هستند درمان تمامی این موارد بعد از شناسایی علت زمینه ای انجام می شود.
.