آیا غرغره کردن آب نمک یا سرکه از ابتلا کرونا پیشگیری می‌کند ؟

غرغره اب نمک کرونا

آیا غرغره آب نمک به پیشگیری از کرونا کمک میکند؟ به گزارش روابط عمومی دانشکده بهداشت، به علت ناشناخته بودن بیماری کووید ۱۹ و همه‌گیر شدن آن، ادعاهایی برای درمان و یا پیشگیری از این بیماری مطرح شده است. از جمله این ادعاها استفاده از آب به همراه نمک یا سرکه است. ادعا شده که این ویروس چند روز در گلو باقی می ماند و سپس علائم بیماری نمایان می‌شوند. به همین دلیل استفاده از آب گرم به همراه نمک و سرکه می‌تواند باعث خفیف‌تر شدن بیماری شود.

سال‌ها است که از این روش برای خوب شدن گلودرد و سرماخوردگی‌ها استفاده می‌شود. اما مدارک علمی مبنی بر اثربخش بودن آن در مقابل ویروس کرونا بدست نیامده. همچنین بر اساس یافته‌ها‌ی علمی در دسترس، ادعای باقی‌ماندن این ویروس در گلو و بینی نیز صحیح بنظر نمی‌رسد و احتمالا این موضوع بر مبنای دوره نهفتگی ویروس در بدن (در دوره نهفتگی ممکن است فرد علامتی نداشته باشد اما می‌تواند ویروس را به دیگران انتقال دهد) بیان شده و ناشی از درک نادرست از دوره نهفتگی ویروس است.

سازمان بهداشت جهانی در این زمینه بیان کرده است که استفاده از آب‌ نمک برای شستن بینی به منظور کشتن ویروس کرونا، مبنای علمی ندارد و استفاده از آن، فقط برای تسریع روند بهبودی از سرماخوردگی معمولی در برخی مقالات دیده شده است. بر اساس اعلام یکی از بیمارستان های ووهان چین، توصیه شده مردم به این روش اعتماد نکنند.

با توجه به رد این ادعا توسط منابع موثق علمی، بنظر می‌رسد این‌ گونه توصیه‌ها ( غرغره آب نمک پیشگیری از کرونا) باعث می‌شود مردم از رعایت بهداشت فردی به دلیل ساده انگاشتن این بیماری فاصله بگیرند و کنترل بیماری دشوارتر شود. از این رو توصیه می شود به روش‌های اثبات شده‌ی علمی همچون شستن دست‌ها، ضدعفونی کردن و حفظ فاصله با افراد مشکوک اعتماد و عمل کنید.